Leírás és Paraméterek
Az erek áteresztő képességét javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. Vízhajtó hatása is van. Mindenféle seb-, méh-, tüdő- és orrvérzést csillapít. Köhögésre, szamárköhögésre, asztmatikus és egyéb görcsökre jó. Nyugtató hatása miatt epilepsziás rohamok megelőzésére, fejfájásra is használjuk. Javítja az immunrendszer működését. A méh izomzatát erősíti, növeli a pete megtapadásának esélyét, a fogamzást. Kismértékben csökkenti a vér cukorszintjét, cukorbetegeknek is ajánlott.
Elkészítés
A fagyöngyből soha nem készítünk forró teát. Egy evőkanál (3 g) fagyöngyöt 2,5 dl mészmentes hideg vízben 12 órát áztasson, majd szűrje le. Ne használjon fémszűrőt. Célszerű este beáztatni, reggel leszűrni és hidegen vagy langyosra melegítve fogyasztani, ízesítés nélkül, lehetőleg étkezés előtt.
Felhasználása belsőleg
Magas vérnyomásra, érelmeszesedésre napi egy csészével fogyasszák a fagyöngy teáját, reggel, éhgyomorra. Szívbetegeknek hetente 1-3-szor egy csészével ajánlott inni, lefekvés előtt. Ingadozó vérnyomásra hetente 2-3-szor fogyasztandó éhgyomorra. Megelőzésként, immunerősítésre havonta 2-3 csésze is elegendő, melyet a fent leírt módon kell elkészíteni és fogyasztani.
Gyógybor: 40 gramm friss fagyöngyöt 1 liter édes fehér borban áztatunk 10 napig, szobahőmérsékleten. Leszűrjük, és napi egy pohárnyit fogyasztunk belőle étkezés előtt, a nap folyamán kétszerre elosztva. Kúraszerűen évente kétszer-háromszor fogyasztandó, egy-egy alkalommal havi 15 napon keresztül.
Felhasználása külsőleg
Meleg borogatást készíthetünk leveléből és összezúzott bogyójából érszűkületre, visszérre, ízületi fájdalmakra.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Napi egy-két csészével a panaszok megszűnéséig iható. Az adag túllépése károsíthatja a májat.
Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből